Inquiry into Alternative Dispute Resolution

Transcripts of Evidence

The Committee may invite witnesses to a public hearing, to make representations directly to the members of the Committee and to answer questions put by the Committee. This allows the Committee to follow up points of interest and concern and often lets people who have made a submission amplify points and give additional information.

Public hearings are recorded and a transcript of evidence prepared, to ensure that the Committee has an accurate record of proceedings.

Following is the program of past public hearings and the transcripts of evidence given for the Inquiry into Alternative Dispute Resolution. Hearings were held on:

 

Click on the link in the right-hand column to read or download evidence from the public hearings. To view or print the pdf documents, you will require the Adobe Acrobat® PDF Reader, which can be downloaded free of charge from Adobe.

29 November 2007 - Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

  1.  Institute of Arbitrators and Mediators Australia (IAMA) 70.75 Kb
    Mr Lawrence Reddaway, Victorian Chapter Chair
    Ms Angela O’Brien, Senior Vice President of IAMA
    Mr Albert Monichino, Victorian Chapter Committee Member
    Mr Gordon Tippett, IAMA CEO
    Ms Gianna Totaro, IAMA Executive Assistant
  2.  Professor Tania Sourdin The University of Queensland (Melbourne Campus) 77.99 Kb
  3.  Magistrates’ Court of Victoria 75.37 Kb
    Mr Peter Lauritsen, Deputy Chief Magistrate
    Ms Anne Goldsbrough, Supervising Magistrate – Family Violence & Family Law
  4.  Salvation Army, Brayton Youth and Family Services 58.18 Kb
    Mr Mark Rumble, Director
    Ms Laura Simmons, Program Co-ordinator

Back to top

10 December 2007 - Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

  1.  The Victorian Bar 72.95 Kb
    Mr Michael Heaton QC, Chair, Victorian Bar Dispute Resolution Committee
    Mr Tony Nolan SC, Victorian Bar Advanced Mediator
    Ms Danielle Huntersmith, Victorian Bar Accredited Mediator
    Mr Ross Nankivell, Legal Policy Officer
  2.  Law Institute of Victoria 77.31 Kb
    Mr Ian Lulham, Chair, LIV ADR Committee
    Ms Elissa Campbell, Solicitor, LIV Litigation Section
  3.  County Court of Victoria 78.56 Kb
    Her Honour Judge Davis
    Her Honour Judge Kennedy
  4.  Supreme Court of Victoria 62.76 Kb
    The Honourable Justice Murray Kellam AO
  5.  Children's Court of Victoria 87.74 Kb
    Judge Paul Grant, President

Back to top

11 February 2008 - Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

  1.  Department of Justice 107.61 Kb
    Mr Paul Myers, Director, Alternative Dispute Resolution Strategy
    Dr David Cousins, Executive Director, Consumer Affairs Victoria
    Mr John Griffin, Executive Director, Courts
  2.  Consumer Action Law Centre 64.75 Kb
    Mr Gerard Brody, Director, Policy & Campaigns
  3.  Accident Compensation Conciliation Service 53.93 Kb
    Ms Susan Cibau, Senior Conciliation Officer
    Mr David Bryson, Conciliation Officer
    Ms Anita Kaminski, Conciliation Officer
  4.  Banking and Financial Services Ombudsman (BFSO), Financial Industry Complaints Service (FICS), Insurance Ombudsman Service (IOS) 65.40 Kb
    Ms Eliza Collier, Policy and Public Affairs Manager, BFSO
    Ms Diane Carmody. General Manager, BFSO
    Ms Alison Maynard, Chief Executive Officer, FICS
    Ms Ragini Rajadurai, Manager Corporate & Legal Services, IOS
  5.  Family Mediation Centre 46.95 Kb
    Ms Meg Henham, Manager
    Mr Ian Goodhardt, Manager
  6.  Greensborough Family Relationship Centre 49.35 Kb
    Mr Shane Quinn, Manager
  7.  Office of the Victorian Small Business Commissioner 55.86 Kb
    Mr Mark Brennan, Small Business Commissioner
  8.  Office of the Health Services Commissioner 50.32 Kb
    Ms Beth Wilson, Health Services Commissioner
  9.  Victorian Civil and Administrative Tribunal 59.01 Kb
    Ms Margaret Lothian, Principal Mediator

Back to top

25 February 2008 - Room G3, 55 St Andrews Place, East Melbourne

  1. pdf Victoria Police 54.80 Kb 
    Commander Trevor Carter, Manager, Policy and Secretariat Division
    Mr Findlay McRae, Director, Legal Services
    Inspector Paul Hayes, Legal Services
  2. pdf Anglicare Victoria 61.69 Kb
    Reverend Jonathan Chambers, Senior Chaplain, Anglican Criminal Justice Ministry
    Mr Peter Thompson, General Manager, Community Programs
    Mr Mark Longmuir, Manager, Community Services
  3. pdf Victorian Association for Restorative Justice (VARJ) 60.62 Kb
    Mr Peter Condliffe, VARJ President, and Barrister and Specialist Mediator
    Ms Isobelle Morgan, Court Network
    Mr David Moore, Committee member
  4. pdf Victoria Legal Aid 46.77 Kb
    Mr Walter Ibbs, Acting Manager, Roundtable Dispute Management Service
    Mr Alistair Lawrie, Policy Officer, Law Reform
  5. pdf Victorian Multicultural Commission 40.75 Kb
    Mr George Lekakis, Chairperson
    Mr Con Pagonis, Senior Policy Advisor
    Mr Stephen Dimopoulos, Manager, Policy and Projects
  6. pdf Jesuit Social Services 61.04 Kb
    Mr Tony Hayes, Project Coordinator, Community Justice Program
    Mr Russell Jeffrey, Youth Justice Group Conference Convenor
  7. pdf Victorian Aboriginal Legal Service 56.05 Kb
    Ms Greta Clarke, Research Officer
  8. pdf Crime Victims Support Association 48.92 Kb
    Mr Noel McNamara, Chief Executive Officer
  9. pdf Department of Human Services 93.50 Kb
    Mr Paul McDonald, Executive Director, Children, Youth and Families Division
    Ms Jan Noblett, Director, Youth Services and Youth Justice
    Ms Sophie Robinson, Principal Policy Adviser

Back to top

4 March 2008

11:20am - Level 19, 31 Queen Street, Melbourne

  1. pdf Energy and Water Ombudsman (Victoria) 95.63 Kb
    Ms Fiona McLeod, Energy and Water Ombudsman
    Ms Frances Wood, Policy and Research Officer
    Mr Stephen Gatford, Manager, Public Affairs and Policy

1:45pm - Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

  1. pdf LEADR Association of Dispute Resolvers 74.93 Kb
    Ms Fiona Hollier, Chief Executive Officer
    Ms Margaret Halsmith, Chair

4:20pm - 241 Wellington Street, Collingwood

  1. pdf Neighbourhood Justice Centre 67.81 Kb
    Magistrate David Fanning

Back to top

5 June 2008 - K Room, Parliament House, Spring Street, East Melbourne

  1. pdf Prison Fellowship Australia - Victoria 69.61 Kb
    Ms Diane Spicer, Programs Manager
    Mr Arthur Bolkas, Director, Communities of Restoration
  2. pdf Culturally and Linguistically Diverse Communities Forum 108.03 Kb
    Mr Jieh-Yung Lo, Policy/Project Officer, Ethnic Communities' Council of Victoria
    Ms Nadine Hantke, Multicultural Access and Support Worker, Prahran Mission
    Mr Jimmy Choo, consumer of mental health service providers
    Mr Terefe Aborete, Manager, Refugee and Settlement Program, Centacare Catholic Family Services (Footscray)
    Mr Christof Lancucki, Honorary President, Polish Community Council of Australia
    Ms Chantal Kabamba, President, Congolese Association of Victoria
    Ms Anna Walker, Action on Disability in Ethnic Communities
    Ms Jenny Mutembu, Zambian community
    Mr Omar Farah, Multicultural Officer, Horn-Afrik Employment and Training Advocacy Project
  3. pdf Disability Services Commissioner 80.33 Kb
    Mr Laurie Harkin, Commissioner
    Ms Lynne Coulson Barr, Principal Conciliation Officer 

Back to top

30 June 2008 - Koorie Heritage Trust, 295 King Street, Melbourne

  1. pdf Indigenous Australian Communities Forum 140.28 Kb
    Dr Loretta Kelly, Lecturer, Gnibi College of Indigenous Australian Peoples, Southern Cross University
    Mr Rocky Tregonning, Aboriginal Projects Officer, Dispute Settlement Centre of Victoria
    Ms Annette Vickery, Manager, Koori Programs and Initiatives, Courts and Tribunals Unit, Department of Justice
    Ms Rosie Smith, Project Manager, Koori Programs and Initiatives, Courts and Tribunals Unit, Department of Justice
    Ms Lisa Ahmet, Project Manager, Koori Programs and Initiatives, Courts and Tribunals Unit, Department of Justice
    Ms Joyce Cooper, Respected Person, Koori Court, Broadmeadows Magistrates Court
    Ms Joan Vickery, Koori Elder, Koori Court, Broadmeadows Magistrates Court
    Ms Miranda Staniford, Policy Officer, Corrections Victoria
    Mr Anthony Fricker, President, Monash Postgraduate Association
    Mr Neil Twist, Acting Director, Alternative Dispute Resolution, Department of Justice, and Chief Executive Officer, County Court of Victoria
    Ms Angela Dupuche, Family Mediator/Family Support Worker, Melbourne Citymission
    Ms Maria Georgiou, Administrator, Darebin Community Legal Centre
    Ms Tracey Callander, Aboriginal Liaison Worker, Darebin Community Legal Centre
    Ms Greta Clarke, Acting Executive Officer, Research Planning and Development Unit, Victorian Aboriginal Legal Service
    Mr Ali Besiroglu, Intern, Project Research, Victorian Aboriginal Legal Service
    Mr Clayton Ison, Koori Support Officer, Parkville Youth Residential Centre, Department of Human Services
    Ms Taryn Lee, Indigenous Education and Complaint Officer, Victorian Equal Opportunity and Human Rights Commission
    Ms Norma Langford, Committee Member, Broadmeadows Legal Service
    Ms Helen Archibald, Aboriginal Support Worker, Parkville Youth Residential Centre, Department of Human Services

Back to top

Last Updated on Friday, 18 June 2010