Inquiry into Abuse in Disability Services

Hearings and Transcripts

Public hearings for Stage 2 have now concluded.

Transcripts
22 February 2016
2:00pm - 4:00pm
Room G7, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Witness Transcripts

EW Tipping Foundation
Graeme Kelly, Chief Executive Officer
Jayne Gallo, General Manager Client Services

pdfTranscript(PDF 90.62 KB)

ONCALL Personnel & Training
Robyn Pollard, Chief Executive Officer
Susan Rundle, Executive Manager, People and Culture

pdfTranscript(PDF 66.54 KB)

Department of Health and Human Services
Arthur Rogers, Deputy Secretary, NDIS Reform and Director of Housing
Janine Toomey, Director, Services Outcomes, Service Design and Operations Division

pdfTranscript(PDF 80.41 KB)

 

 

Tuesday 15 December
9:30am - 4:15pm
Room G7, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Witness Transcripts

Inclusive Labor Disability Justice Working Group
Kellie Marshall
Tony Clarke
John Jordan

pdfTranscript(PDF 68.06 KB)

Kangan TAFE
Channing Coad, Coordinator and Teacher, Certificate IV in Disability

pdfTranscript(PDF 51.25 KB)

Colin Bayne

pdfTranscript(PDF 59.51 KB)

Anne Mallia

pdfTranscript(PDF 50.51 KB)

Deakin University
Faculty of Health School of Health and Social Development
Professor Susan Balandin
Dr Patsie Frawley

pdfTranscript(PDF 70.67 KB)

Disability Justice Advocacy
Trevor Carroll, Executive Officer

pdfTranscript(PDF 51.24 KB)

Moreen Lyons

pdfTranscript(PDF 47.38 KB)

South East Centre Against Sexual Assault
Carolyn Worth
Dagmar Jenkins

pdfTranscript(PDF 54.25 KB)

 

 

Monday 7 December
9:30am - 3:15pm
Room G7, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Witness Transcripts

Matthew Potocnik

pdfTranscript(PDF 53.98 KB)

Michelle Kidd

pdfTranscript(PDF 71.88 KB)

Maria Thomas
Kevin Stone, VALID
Elmo De Alwis

pdfTranscript(PDF 35.38 KB)

Australian Cross Disability Alliance
Carolyn Frohmader
Therese Sands
Dr Jessica Cadwallader

pdfTranscript(PDF 81.63 KB)

Australian Community Support Organisation
Karenza Louis-Smith – Chief Executive Officer
Vaughan Winther – Chief Operations Officer

pdfTranscript(PDF 57.43 KB)

Jenny Harrison

 pdfTranscript(PDF 46.53 KB)

 

 

Thursday 3 December
9:45am - 12:00pm
Banksia Room, Grains Innovation Park, 110 Natimuk Road, Horsham

Witness Transcripts

Woodbine
Bernie O’Connor, CEO

pdfTranscript(PDF 67.9 KB)

Wimmera Uniting Care
Alistair Houston, Acting Deputy CEO

pdfTranscript(PDF 44.67 KB)

Judy Howie
Denise Leembruggen
Dawn Scott

pdfTranscript(PDF 66.94 KB)

Barwon CASA — Wimmera Counselling Service
Jo Anne Bates, Office Manager

pdfTranscript(PDF 10.86 KB)

 

 

Monday 30 November
9:00am - 12:00pm
Benetook Room, Alfred Deakin Centre, Mildura Visitor Information Centre, 180 Deakin Avenue, Mildura

Witness Transcripts

Sunraysia Residential Services
Marian Luehman, Chief Executive Officer

pdfTranscript(PDF 83.54 KB)

Sunraysia DisAbility Resource Centre
Margaret Turvey

pdfTranscript(PDF 27.1 KB)

Christie Centre
Florence Davidson, Executive Officer

pdfTranscript(PDF 56.16 KB)

Mallee District Aboriginal Services
Diane Jones, Access and Support Worker

pdfTranscript(PDF 27.78 KB)

 

 

Tuesday 17 November

9:30am - 12:30pm
Kernot Hall, Princes Drive and Monash Way, Morwell

Witness Transcripts

Cooinda Hill Disability Services and Support Organisation
Chris Trotman CEO

pdfTranscript(PDF 52.04 KB)

Gippsland Carers Association Inc.
Jean Tops, President
Lorraine Beasley, Secretary
Anita Geach-Bennell, Vice President
Gizella Terranova

pdfTranscript(PDF 120.56 KB)

Julie Pianto

pdfTranscript(PDF 59.35 KB)

 

 

Friday 6 November

9:00am - 11:00am
Council Chambers, first floor Town Hall, 225 Sturt Street (cnr. Armstrong Street South), Ballarat

Witness Transcripts

Karden Disability Support Foundation
Karen Robinson, CEO

pdfTranscript(PDF 61.29 KB)
Michele Armstrong and Mr Stephen Armstrong pdfTranscript(PDF 44.46 KB)

Grampians disAbility Advocacy (Ballarat)
Fiona Tipping

pdfTranscript(PDF 39.78 KB)

 

 

Thursday 5 November

9:00am - 12:30pm
Reception Room, Bendigo Town Hall, Hargreaves Street, Bendigo

Witness Transcripts

Radius
Cath McDonald, CEO

pdfTranscript(PDF 61.93 KB)
Mark Modra pdfTranscript(PDF 40.24 KB)
Quality Living Options
Dr Noela Foreman, President
pdfTranscript(PDF 44.52 KB)
Rights Information and Advocacy Centre
Sharyn Laugher, Advocate
pdfTranscript(PDF 35.07 KB)


 

Thursday 29 October 2015

9:00am - 11:00am
Council Boardroom, Greater Shepparton City Council, 90 Welsford Street, SHEPPARTON VIC 3630

Witness Transcripts

Shepparton Access
Wendy Shanks, CEO

pdf Transcript(PDF 56.11 KB)
Nicole O'Brien  pdfTranscript(PDF 36.62 KB)

Carers & Parents Support Group Benalla
Tricia Schipp, member

pdf Transcript(PDF 54.35 KB)

 

Monday 19 October 2015

9:30am - 3:15pm
Room G7, 55 St Andrews Place, East Melbourne  

Witness Transcripts

Health and Community Services Union
Lloyd Williams, State Secretary and HSU National
Jodi Portelli, HACSU member
Andrea Passadore, HACSU member

 pdfTranscript(PDF 107.72 KB)
Victorian Equal Opportunity and Human Rights Commission
Catherine Dixon, Director – Commissioner’s Office
Gudrun Dewey, Senior Adviser Human Rights
Kate Lahiff, Senior Adviser, Strategic Projects and Policy Unit
pdf Transcript(PDF 81.15 KB)

Yooralla
Dr Sherene Devanesen, CEO
Adjunct Professor Jeffrey Chan, Chief Practitioner

pdf Transcript(PDF 105.82 KB)

Life Without Barriers
Teresa McClelland, Operations Manager
Angela Connors, Director of South East Australia

pdf Transcript(PDF 79.2 KB)

Youth Disability Advocacy Service
Dr George Taleporos, Manager
Sarah Forbes, Human Rights and Advocacy Officer

pdf Transcript(PDF 93.63 KB)

Kerrie Lecluse
Max Jackson, advocate

 pdfTranscript(PDF 79.87 KB)
Women with Disabilities Victoria
Keran Howe, Executive Director
Jen Hargrave, Policy Officer
pdf Transcript(PDF 74.39 KB)

 

Tuesday 13 October 2015

12:45pm - 3:15pm
City of Greater Geelong City Hall, 57 Little Malop Street, Geelong

Witness Transcripts

National Disability Insurance Agency
Louise Glanville, Deputy Chief Executive Officer
Stephanie Gunn, Branch Manager Local Area Coordination

 pdfTranscript(PDF 75.7 KB)
Wendy Jones  pdfTranscript(PDF 26.9 KB)

St Laurence
Toby O’Connor, CEO
Sharen Waugh, Manager, Quality, Risk and Compliance

 pdfTranscript(PDF 50.57 KB)

 

 

Monday 28 September 2015

9:30am - 3:45pm
Room G7, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Witness Transcripts

JacksonRyan Partners
Margaret Ryan
Max Jackson

 pdfTranscript(PDF 75.95 KB)
Action for More Independence and Dignity in Accommodation (AMIDA)
Pauline Williams, Housing Rights Co-ordinator
 pdfTranscript(PDF 51.3 KB)

Lifestyle in Supported Accommodation (LISA)
Tony Tregale
Heather Tregale

 pdfTranscript(PDF 40.5 KB)

Communication Rights Australia
Jan Ashford, CEO
Jai Phillips

pdf Transcript(PDF 54.95 KB)
Disability Advocacy Victoria
Julie Phillips
 pdfTranscript(PDF 60.04 KB)
Carmen Harris  pdfTranscript(PDF 45.52 KB)
Sandra Guy  pdfTranscript(PDF 55.38 KB)

 

 

Stage 1 Hearings and Transcripts of Evidence 

Monday 15 June 2015
2.00 pm - 4.30 pm
Federation Room, Parliament House, Spring Street, East Melbourne  

Witness  Transcripts 
Dr Frank Lambrick, Senior Practitioner (Disability) pdfTranscript(PDF 68.42 KB)
Office of the Public Advocate 
Colleen Pearce, Public Advocate
Dr John Chesterman, Manager, Policy and Education
Michael Wells, Manager, Advocate Guardians
pdfTranscript(PDF 90.94 KB)

 

Monday 22 June 2015
1.30 pm - 4.45 pm
Federation Room, Parliament House, Spring Street, East Melbourne

 Witness  Transcripts
Victorian Advocacy League for Individuals with Disability (VALID)
David Craig, Project Coordinator
pdfTranscript(PDF 81.02 KB)
National Disability Services (NDS)
Sarah Fordyce, Acting State Manager, Victoria
James Bannister, National Senior Sector Development Officer 
pdfTranscript(PDF 83.63 KB)
Disability Services Commissioner
Laurie Harkin, AM, Commissioner
Miranda Bruyniks, Deputy Commissioner
pdfTranscript(PDF 74.36 KB)

  

Monday 29 June 2015
1:30pm - 4:45pm
Legislative Council Committee Room, Parliament House, Spring Street, East Melbourne

 Witness  Transcripts

Community VisitorsMr David Roche, Community Visitor
Fay Richards, Community Visitor
Rosemary Shaw, Community Visitor
Colleen Pearce, Public Advocate, Office of the Public Advocate

pdfTranscript(PDF 81.7 KB)
Department of Health and Human Services
Arthur Rogers, Deputy Secretary, Social Housing and NDIS Reform
Janine Toomey, Director, Service Outcomes, Service Design and Operations Division
 pdfTranscript(PDF 78.66 KB)
Victorian Ombudsman
Deborah Glass, OBE, Ombudsman
Glenn Sullivan, Principal Investigator
Jenny Hardy, Director, Investigations
 pdfTranscript(PDF 50.55 KB)

 

 


 

Return to top

 

Last Updated on Thursday, 07 July 2016