/>

Ministers & Members Search - MS STEPH RYAN (EUROA)

Member Database

Back to previous page

Image of Ms Steph Ryan

Ms Steph Ryan

Electorate
Euroa
Ministry
Shadow Minister for Water
Shadow Minister for Public Transport (Regional)
Shadow Minister for Gaming and Liquor Regulation
Position
Deputy Leader of The Nationals

Electorate Office

Street Address
25 Bridge Street East, Benalla, VIC 3672
Phone
(03) 5762 1600

Internet

About

Name
Ms Stephanie Maureen Ryan
Birth Country
Australia

Academic

Education
BCom(Jour) 2008 (RMIT).

Occupation/Interests

Journalist

Journalist, The Riverine Herald, 2006-07. Electorate Officer, Member for Rodney 2007. Media and Policy Adviser to the Leader of the Nationals, 2008-10. Media Adviser to Minister for Water, Agriculture & Food Security 2010-12. Senior Media Adviser to Premier and Treasurer, 2012-13. Senior Policy Adviser to Minister for Water, Agriculture & Food Security 2013-14. Communications consultant, 2014.

Parliament History

Parliamentary Service

Elected MLA for Euroa November 2014

Deputy Leader of The Nationals since December 2014
Shadow Minister for Training, Skills & Apprenticeships and Shadow Minister for Young Victorians since December 2014
Shadow Minister for Water since September 2017

Appointments
Shadow Minister for Water since September 2017
Shadow Minister for Training, Skills & Apprenticeships December 2014 - December 2018
Shadow Minister for Young Victorians December 2014 - December 2018
Shadow Minister for Public Transport (Regional) since December 2018
Shadow Minister for Gaming and Liquor Regulation since December 2018
Parliamentary Party Positions
Deputy Leader of The Nationals since December 2014
Inaugural Speech

Last updated: 22nd March 2019