/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Bruce Anthony Chamberlain

Bruce Anthony Chamberlain

Born
09 August 1939 (Brighton, Victoria)
Died
01 October 2005
Parents
Peter Henry, railways paymaster, and Eileen Haddad
Marriage

Religion: Catholic

Marital Status: 6 Feb 1965 (Mary) Paula Swan; 2s 2d.

Education
De La Salle College, Malvern; College Captain 1957; Melbourne University, BA, LLB.
Career

Solicitor

Partner Melville Orion & Lewis, solicitors, Hamilton 1965, later consultant; farming interests Hamilton; chairman Glenelg Regional Library Service 1970-88; member Portland Development committee 1971-1973, Melbourne University Council 1979-82 , Aust.-Asian Association, Aust. Institute of Judicial Admin. Victorian Parliamentary Branch Amnesty International. Joint President, Victorian Branch of the Commonwealth Parliamentary Association; Deputy Chairman of the Victorian Chapter, Australasian Study of Parliament Group

Hamilton city councillor 1969-1973.
Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyDundas19 May 197319 March 1976Seat abolished
Legislative CouncilWestern20 March 197629 November 2002Retired

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Who's Who in Australia; Victorian Parliamentary Handbook; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; personal information.

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985

Award
AM; Awarded (posthumously) the Redmond Barry Award, 2007. Awarded Order of Australia medal on Australia Day, 2005. 

Last updated: 24th April 2019