/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of William Gordon Fry

Sir William Gordon Fry

Born
12 June 1909 (Ballarat, Victoria)
Died
29 September 2000
Parents
Alfred Gordon, engineer, and Edith Elizabeth Andrews
Marriage

Religion: Presbyterian

Marital Status: 19 Sept 1936 Lilian Gwendoline Macrae; 4s.

Education
MacArthur St State School, Ballarat, Ballarat High School, Ballarat Teachers' College, Melbourne University, Education Department (first hons)
Career

School teacher

School teacher Vic. Education Department; Australian Imperial Force 1940-1945, 21c 9th battalion and Commanding Officer 47th battalion, New Guinea, Solomons, lieutenant-colonel, mentioned in dispatches; headed commission investigating war crimes in Pacific area, post-war Victoria;  Barracks Deputy Assistant Quartermaster General; leader Sun Youth Travel group to United Kingdom 1951; taught Camperdown State School 1946-1956, headmaster Cheltenham, Windsor, Cheltenham Heights and other state schools; committee member Eye and Ear Hospital 1972-1980, Mordialloc-Cheltenham Hospital 1967-1983, Melbourne Family Care.

 

Moorabbin city councillor 1963-1972, mayor 1968-1969
Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilHiginbotham29 April 19674 May 1979

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Who's Who in Australia 1968-1983; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Southern Cross 29 May 1968; Sandringham & Brighton News Advertiser 1 Aug 1979; Camperdown Chronicle 15 Jan 1980; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985

Award
KT1980

Last updated: 1st May 2019