/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Raymond William Garrett

Sir Raymond William Garrett

Born
19 October 1900 (Kew, Victoria)
Died
12 October 1994
Parents
James John Percival, engineer, and Mary Agnes Orchard
Marriage

Religion: Methodist

Marital Status: 1 Dec 1934 Vera Halliday Lugton; 1s. 2d.

Education
Wandin and Brunswick State Schools, Royal Melbourne Technical College, Melbourne University, science and engineering courses; graduated Royal Australian Air Force Flying School Point Cook, 1926
Career

Air pilot and manufacturer

Commercial air pilot 1927, Citizen Air Force 1927-1937; founded Gliding Club of Vic. and Vic. Gliding Association 1928; holder British Empire glider duration record 1931; chief pilot Larkin Aircraft Co., Northern Territory; Royal Australian Air Force 1939-1945, group captain; Australian Flying Corps, Air Efficiency Award; founded photographic chemical firm, Doncaster; chairman Ilford (Aust.) Pty Ltd; director Cine Service Pty Ltd; Fellow of the Institute of Directors; trustee Lady Nell Seeing Eye Dog School; member Monash University Council 1967-1971; member several high school councils; president Doncaster Boy Scouts Association; president no. 2 Squadron Royal Australian Air Force Association; 

Doncaster and Templestowe shire councillor 1954-1960, president 1955-1956
Party
Liberal and Country Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilSouthern21 June 195829 May 1970
Legislative CouncilTemplestowe20 May 197019 March 1976

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Who's Who in Australia 1962-1983; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Eastern Post 1 Nov 1970; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985

Award
Kt 1973

Last updated: 1st May 2019