/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Gordon Stewart McArthur

Sir Gordon Stewart McArthur

Born
07 April 1896 (South Yarra, Victoria)
Died
10 August 1965
Parents
William Gilbert Stewart, judge, and Margaret Rutherford Macpherson
Marriage

Religion: Presbyterian

Marital Status: 1936 Theodosia Syme; 3s. 1d.; Nephew of Peter Campbell McArthur (q.v.) and John Neil McArthur MLA Villiers and Heytesbury 1896-1900. Uncle of Peter Stewart McArthur (q.v.) 

Education
Geelong College, Cambridge University, BA (Hons) mechanical science tripos 1921
Career

Barrister

Royal Field Artillery 1915-1918, commission, lost leg Menin Road 1917; with BHP, Newcastle 1921-1926; in England 1926-1929; studied law, called to Bar Inner Temple and Vic. Bar 1929; left bar to manage father's property, Meningoort near Camperdown 1934, inherited 1935; member Geelong College Council, Melbourne Club; racehorse owner and breeder, owned Chiquita

 

Party
United Australia Party
Liberal Party
Liberal Country Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilSouth Western1 June 19311 August 1965

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References
Who's Who in Australia 1933-1962; Victoria, 'Parliamentary Debates' 14 Sept 1965, 9-14; Age 14 Sept 1955, 11 Aug 1965; Aust. Women's Weekly 21 May 1958; Herald 9 June 1960; Aust. Bar Gazette May 1966; Aimer, P., 'Politics, Power and Persuasion', Melbourne, 1974; Henderson, A. (comp.), 'Early Pioneer Families of Victoria and Riverina...', Melbourne, 1936. Obituary, p.893 'The Pastoral Review and Graziers' Record' 17 September 1965.
Award
Kt 1959

Last updated: 28th August 2019