/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of William John Farquhar McDonald

Sir William John Farquhar McDonald

Born
03 October 1911 (Binnum, South Australia)
Died
13 September 1995
Parents
John Nicholson, grazier and Sarah Mclnnes
Marriage

Religion: Presbyterian

Marital Status: 15 Aug 1935 Evelyn Margaret Koch; 2d.

Education
Binnum State School, Scotch College, Adelaide
Career

Grazier

Grazier South Australia, 1930-1935; purchased Brippick station near Neuarpurr, Vic., Merinos and Shorthorns, sold 1980 and retired to Melbourne; 2nd Australian Imperial Force 1940-1945, 25th battalion, captain; trustee Vic. War Memorial, Royal Agric. Society, Victoria Amateur Turf Club; president Vic. Branch Poll Shorthorn Society

Kowree shire councillor 1946-1961, president 1948-1949
Party
Liberal Party
Liberal and Country Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyDundas8 November 19475 December 1952Defeated
Legislative AssemblyDundas28 May 195518 May 1970Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Who's Who in Australia 1950-1983; Herald 14 July 1969; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985

Award
Kt 1958

Last updated: 20th May 2019