/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Roderick Alexander Mackenzie

Roderick Alexander Mackenzie

Parents
Alexander, storekeeper, and Lillian Williams
Marriage

Marital Status: 8 June 1957 Betty Jackson; 1s. 2d.

Education
Geelong South, Geelong West, Belmont and Forrest State Schools., Geelong High School, Gordon Institute of Technology
Career

Plumber; plumbing inspector Geelong Water and Sewerage Trust; architectural plumbing designer; technical officer C'wealth Department of Science; plumbing consultant 1974-1979; Royal Australian Air Force National Service 1954; member Aust. Antarctic expeditions 1966,1967, 1968, 1973, 1974; youth club leader Belmont and Highton 24 years; Geelong Jaycee of the year 1967; before parl. president Matthew Flinders Girls' High School Parents and Citizens, Geelong Movement against Uranium mining; member Geelong Environment Council, Aust.-China Society, Aust. Conservation Foundation, Royal A'asian Ornithologists Union; bailiff of Crown Lands; active local sportsman. Awarded Order of Australia Medal 1999, Queen's Birthday Awards, for Services to the Geelong community. Member, HESSE Health Board. Life Member, Voluntary Euthanasia Society, Inverleigh Golf Club. Committee Member, Relatives Against the Intake of Narcotics (RAIN). Australia Antarctic Research Expeditioners Club. Geelong Highland Gathering Chieftain. Committee Member, Order of Australia Assoc.

Plumber, plumbing inspector, technical officer and plumbing consultant

Party
Australian Labor Party
Independent
Geelong Community Alliance
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilGeelong5 May 19792 October 1992Defeated

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Other seats contested
Geelong 1976
References

References: Who's Who in Australia 1980-1983; Victorian Parliamentary Handbook; Geelong News 13 Mar 1979; Geelong Advertiser 3 May 1979; Spring Street Digest 28 May 1982; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985


Last updated: 20th November 2018