/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of John Emanuel Mackey

Sir John Emanuel Mackey

Born
07 August 1863 (Sandhurst, Victoria)
Died
06 April 1924
Parents
David, horse dealer, and Mary Ann Moore, both b. Ireland
Marriage

Religion: Presbyterian

Marital Status: 1902 Stella Watson Bates, d. of William Bates MLA 1868-1874; 3s. 2d.

Education
Self-taught reading and writing; did not attend school until 13
Career

Worked in Bendigo printery; at 18 compositor with Mason, Firth & McCutcheon, Melbourne; matriculated 1883, paid for university studies by working at Government Printing Office and as tutor; LLB, MA, Melbourne University, won Wyselaskie scholarship, Bowen essay prize, Cobden Club medal; called to Bar 1890; tutor and lecturer Melbourne University, acting professor of logic and mental and moral philosophy 1895, lecturer in equity from 1900; lectured in classics and history for five years at Workingmen's College; Kt 1921; member Melbourne University Council 1913-1924; trustee Public Library 1912-1924; member pro-conscription Grand Council; free trade supporter; campaigned for Federation; chairman MCG trustees 1907.

Barrister and lecturer

Party
Ministerialist
Nationalist
Liberal Party
Economy Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyGippsland West1 October 19021 April 1924

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Who's Who in Australia 1912-1922; Victoria, 'Parliamentary Debates' 29 Apr 1924, 3367-72; Melbourne Punch 8 June 1905, 13 Dec 1917, 23 Sept 1920; Leader 25 Aug 1906; Argus 7 Apr 1924

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985


Last updated: 16th May 2019