/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of  Keith Sutton

Keith Sutton

Born
12 February 1896 (Portland, Victoria)
Died
06 April 1973
Parents
John Patrick, farmer, and Julia Minogue
Marriage

Religion: Catholic

Marital Status: c1924 Mary Lucy Mclntosh; 2s.

Education
Portland
Career

Journalist

Postmaster-General employee; journalist with Argus and Williamstown Advertiser, edited Vic. Teachers' journal and Licensed Victuallers' Association journal Vigilante; JP; member Albert Park Management committee; trustee State Library of Vic. 1954-1965 and member Public Library Society of Vic. Cl.; Catholic and secretary Catholic Democratic League 1918.

South Melbourne city councillor 1939-1952, mayor 1943-1944, member Municipal Association five years
Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyAlbert Park13 May 195018 May 1970

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech

Last updated: 11th June 2019