/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Kenneth Henry Wheeler

Sir Kenneth Henry Wheeler

Born
07 September 1912 (Mernda, Victoria)
Died
10 May 1996
Parents
William Henry, farmer, and Alma Nellie Bodycoat, servant
Marriage

Religion: Uniting Church

Marital Status: 24 Jan 1934 Hazel Jean Collins; 1s. 1d.

Education
Mernda State School
Career

Left school at 13 to work on father's farm; retail dairyman Coburg 1934-1950, amalgamated with Croft Bank Dairies Ltd 1950, manager (later Metropolitan Dairies) 1959-1970; member West Coburg State School, Glenroy Technical School, Pascoe Vale Girls High School, Melbourne School of Textiles Councils; JP 1950; president Coburg Rotary 1956, Coburg Football Club 1952-1955, 1958-1960; Kt 1976.

Retail dairyman

Coburg city councillor 1950-1959, mayor 1955-1956
Party
Liberal and Country Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyEssendon31 May 19584 May 1979

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Other seats contested
Essendon 1952
References

References: Who's Who in Australia 1958-1983; 'Notable Australians', Melbourne, 1978; Herald 30 May 1973; Essendon Gazette 14 Nov 1979; personal information

Data Source: Browne, G, 'Biographical Register of the Victorian Parliament 1900-84', 1985


Last updated: 20th November 2018