/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Frederick Sheppard Grimwade

Frederick Sheppard Grimwade

Born
12 September 1933 (Melbourne, Victoria)
Died
23 February 1989
Parents
Frederick Sheppard (Erick), managing director, and Gwendolen Ada Carnegie.
Marriage

Religion: Church of England

Marital Status: 3 May 1956 Joan Elizabeth Rich, BSc, State Commissioner Vic. Girl Guides Association 1973-1978, OBE 1977; 2s. 1d.

Education
Melbourne Grammar School, Melbourne University, BAgrSc, Iowa State College, USA; Member of the Australian Institute of Agricultural Science.
Career

Farmer, grazier and studmaster Glenaroua Homestead, Broadford; member Vic. committee of Angus Society of Aust. 1961-1980; founder member Cormo Breed Society of Aust. 1973- and Performance Tested Angus Group (Penangus) 1970- ; member Faculty of Agric. Melbourne University 1969-1972, Faculty of Agric. & Forestry Melbourne University 1973- ; Bendigo Institute of Technology Council 1973-1976, Seymour Racing Club committee 1967- ; warden and vestryman St Matthew's Church of England, Broadford. Great grandson of Frederick Sheppard Grimwade MLC North Yarra 1891-1904. Nephew of Philip Sheppard Grimwade (q.v.). AO 26 Jan 1987.

Farmer, grazier and studmaster

Pyalong shire councillor 1961-1980, president 1962-1963, 1971-1972
Party
Liberal Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilBendigo29 April 19674 May 1979
Legislative CouncilCentral Highlands5 May 197912 February 1987Retired

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Other seats contested
Bendigo (fed.) 1963

Last updated: 2nd May 2019