/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Monica Mary Gould

Monica Mary Gould

Marriage

Marital Status: 1 child.

Education
Vaucluse Convent Richmond, 1969-72; Macleod Technical School, 1973-74.
Career

General Vice-President, National Union of Workers, 1980-93. Member of ACTU Executive, 1991-93. Member: Australian Human Rights Society and Heidelberg Emergency Housing Group. Interests include Australian Rules Football.

Union Official

Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilDoutta Galla18 September 199324 November 2006By-election

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Appointments
Deputy Leader of the Opposition in the Legislative Council 1996-99
Leader of the Opposition in the Legislative Council February-October 1999
Shadow Minister for Aged Care and Shadow Assisting the Shadow Minister for Health and Community Services 1996-99
Shadow Minister for Housing and Aged Care February-October 1999
Leader of the Government in the Legislative Council 1999-2002
Minister for Industrial Relations and Minister Assisting the Minister for WorkCover 1999-2002
Minister for Education Services and Minister for Youth Affairs February-December 2002
President of the Legislative Council February 2003-December 2006
Committee Service: Scrutiny of Acts and Regulations Cttee 1993-96
Law Reform Cttee 1996-99
LC Privileges Cttee 1996-2002
House Cttee 2003-06
Library Cttee 2003-06
Standing Orders Cttee 2003-06
References

References: Victorian Parliamentary Handbook.

Data Source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament


Last updated: 20th November 2018