/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Peter James Loney

Peter James Loney

Education
Geelong High School. BA (Deakin University). Trained Primary Teachers Certificate (Geelong Teachers College).
Career

Primary School Teacher 1966-92. State Councillor, Federated Teachers Union of Victoria 1986-92. President, Geelong Trades Hall Council 1988-89. Assistant Senior Timekeeper, Geelong Football Club since 1978-99. Team Manager, Mazda Otway Classic 1986-93. Chairman, International Fibre Centre since December 1999. Board Member, Steampacket Place Board since December 1999. Member, Board of Management, Geelong Financial Counselling and Consumer Information Service 1998-2002. Geelong Football Club; Geelong Racing Club; Melbourne Cricket Club; North Shore Football Club; Geelong Thoroughbred Club; Briseis Club.

Teacher

Commissioner, Geelong Regional Commission 1984-92.
Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyGeelong North3 October 199229 November 2002Seat abolished
Legislative AssemblyLara30 November 200224 November 2006

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Speeches
Appointments
Shadow Minister for Small Business and Enterprise Development and Shadow Minister for Youth Affairs 1993-96
Shadow Minister for Tourism 1996-97
Shadow Assisting the Opposition Leader on Rural and Regional Development 1997-99
Shadow Minister for Energy and Resources 1996-99
Deputy Speaker March 2003-06
Committee Service: Law Reform Committee 1992-98
Public Accounts and Estimates Committee 1998-2002 (Chairman 1999-2002)
LA Privileges Committee 1999-2002
LA Standing Orders Cttee 2003-06
References

References: Victorian Parliamentary Handbook.

Data Source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament


Last updated: 20th November 2018