/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Judith Marilyn Maddigan

Judith Marilyn Maddigan

Marriage

Marital Status: Married, 1 child.

Education
Tintern CEGGS 1954-66. BCom 1970, GradDipLib 1986, MLib 1994 (The University of Melbourne).
Career

Librarian, Moonee Valley Regional Library 1984-86, Sydenham Catholic Regional Library 1988-89, Footscray Library 1990-95. Interests: local history, music and literature.

Librarian

Councillor, City of Essendon 1986-91.
Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyEssendon30 March 199626 November 2010

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
Appointments
Opposition Parliamentary Secretary for the Arts 1996-99
Deputy Speaker and Chair of Committees of the LA 1999-2002
Opposition Parliamentary Secretary for Planning 1999
Speaker of the Legislative Assembly February 2003-December 2006
Committee Service: Environment and Natural Resources Cttee 1996-99
Library Cttee 1996-99
Public Accounts and Estimates Cttee 1999-2002
LA Standing Orders Cttee 1999-2006
House Cttee 2003-06
Library Cttee 2003-06
Law Reform Cttee 2007
Chair, Drugs and Crime Prevention Cttee 2007-November 2010
LA Privileges Cttee 2007-November 2010
References

References: Victorian Parliamentary Handbook. Personal information.

Data Source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament


Last updated: 20th November 2018