/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Robert Frederick Smith

Robert Frederick Smith

Marriage

Marital Status: Married, 2 children.

Education
St Brendan's PS 1958-63. Sailsbury HS Brisbane 1963-65.
Career

Permanent member, Royal Australian Navy 1965-80. Plant operator, steel mill 1980-89. Union Leader 1989-1998. Honours: Aust. Active Service Medal. Vietnam Logistic & Support Medal. Aust. Service Medal. Member: Australian Workers' Union, HMAS Cerberus Golf Club, Richmond Football Club. Interests: golf, football, movies and ancient history.

Navy, Union Official

Party
Australian Labor Party
HouseElectorateStart End
Legislative CouncilChelsea18 September 199924 November 2006
Legislative AssemblySouth Eastern Metropolitan25 November 200626 November 2010

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Victorian Parliamentary Handbook. Personal information.

Data Source: Victorian Parliamentary Handbook, 54th Parliament


Last updated: 20th November 2018