/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Frank Madden

Sir Frank Madden (KB 1911)

Born
29 November 1847 (Cork, Cork)
Died
17 February 1921
Parents
John, solicitor, and Margaret, nee Macoboy
Marriage

Religion: Catholic?

Marital Status: 1874 St Peter's, E.Melbourne, Annie Eliza Francis; 1s. 6d.

Education
St Patrick's College
Career

Lawyer

Arrived Melbourne 1857; worked as a jackeroo on St Enoch's station, near Skipton; articled to his father and admitted attorney Supreme Court 1869; founded the firm Madden & Butler; was chairman board of examiners for attorneys, and president Law Institute 1886-1887. Owned farming property on the Curdie River and was an authority on irrigation

HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyEastern Suburbs1 May 18941 May 1904By-election
Legislative AssemblyBoroondara1 June 19041 October 1917

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References
S. M. Ingham, 'Madden, Sir Frank (1847–1921)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University, http://adb.anu.edu.au/biography/madden-sir-frank-7452/text12979, published first in hardcopy 1986, accessed

Last updated: 16th May 2019