/>

RE-MEMBER (FORMER MEMBERS)

Back to previous page

Image of Alexander James Peacock

Sir Alexander James Peacock (KCMG)

Born
11 June 1861 (Creswick, Victoria)
Died
07 October 1933
Parents
James Henry and Mary
Marriage

Religion: Church of England

Marital Status: Millie Gertrude Holden; no children

Education
Creswick Grammar School from 1871
Career

Legal manager of mining companies

Passed civil service examination 1874 and was a teacher at the school Jan 1877-June 1881; worked briefly in Melbourne, then entered a legal manager's office Creswick; established own business, extending to Ballarat and Melbourne and was manager of the Madame Berry and Berry Consuls gold mining companies. Prominent in Aust. Natives' Association, president 1885-1887, 1893-1894; carried Factories Act 1896; delegate to Federal Convention, Adelaide 1897.  

Party
Liberal Party
National Party
HouseElectorateStart End
Legislative AssemblyClunes and Allandale1 April 18891 May 1904
Legislative AssemblyAllandale1 June 19041 October 1933

*The Start date for Members elected after 1900 is the date they were elected. The start date for pre-1900 Members is the date they were sworn in.
Inaugural Speech
References

References: Serle, P., 'Dictionary of Australian Biography', 2 vols, Sydney, 1949; Age, Argus, 9 Oct 1955

Data Source: Thomson, K & Serle, G, 'A Biographical Register of the Victorian Legislature 1851-1900', ANU Press, 1972

Award
KCMG 1902

Last updated: 27th May 2019