Ministers & Members Search - MR DANNY PEARSON (ESSENDON)

Member Database

Back to previous page

Image of Mr Danny Pearson

Mr Danny Pearson

Electorate
Essendon
Ministry
Assistant Treasurer
Minister for Regulatory Reform
Minister for Government Services
Minister for Creative Industries

Electorate Office

Street Address
Suite 1, 28 Shuter Street, Moonee Ponds, VIC 3039
Postal Address
PO Box 605, Moonee Ponds, VIC 3039
Phone
(03) 9370 7777

Ministerial Office

Street Address
Level 5, 1 Macarthur Street, East Melbourne, VIC 3002
Phone
(03) 7005 8911

Internet

About

Name
Mr Danny Pearson
Personal
Married, five children.
Birth Country
Australia

Academic

Education

BA(Hons) 1995 (Melb). MBA 2006 (MBS).

Occupation/Interests

Political Advisor

Founder, Connect 2 Government, 2013-14; consultant, Hawker Britton 200-2014; Senior Advisor to Premier Steve Bracks 1999-2000; Researcher, Labor Party 1996-1999.

 

Parliament History

Parliamentary Service
Elected MLA for Essendon November 2014
Re-elected November 2018
Appointments
Assistant Treasurer since June 2020
Minister for Regulatory Reform since June 2020
Minister for Government Services since June 2020
Minister for Creative Industries since September 2020
Parliamentary Party Positions
Parliamentary Secretary to the Premier December 2018 - June 2020
Party Positions

ALP State Conference Delegate 2003-13
Researcher, Labor Party 1996-99
Senior Advisor to Premier Steve Bracks 1999-2000

Speeches

Last updated: 12th October 2020