Ministers & Members Search - MS INGRID STITT (WESTERN METROPOLITAN)

Member Database

Back to previous page

Image of Ms Ingrid Stitt

Ms Ingrid Stitt

Ministry
Minister for Workplace Safety
Minister for Early Childhood
Committees
House

Electorate Office

Street Address
Tenancy 2, 80 Carmody Drive, Cairnlea, VIC 3023
Phone
(03) 9363 1644

Internet

About

Name
Ms Ingrid Stitt
Personal
Married, 2 children, 3 step children. Dog lover and owner of 2 black Labradors
Birth Country
United Kingdom
Memberships
Australian Services Union (ASU)
Member of the ALP
Member of Emily's List
 

Occupation/Interests

Union Official: Secretary Australian Services Union (ASU) 2004-2018; Assistant Secretary (ASU) 1999-2004; Organiser ASU 1993-1996; Receptionist, Victorian Trades Council, 1989-1993

Parliament History

Parliamentary Service

Elected MLC Western Metropolitan November 2018

Appointments
Minister for Workplace Safety since September 2020
Minister for Early Childhood since September 2020
Parliamentary Party Positions
Government Whip in the Legislative Council December 2018 - October 2020
Speeches

Last updated: 19th October 2020