Inquiry into the Conduct of the 2014 Victorian State Election

Hearings and Transcripts

Public Hearing Schedule

 

Monday 5 October 2015
Room G2, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time   Witness  Transcripts
3.50 pm  Matthew Potocnik pdfTranscript(PDF 100.31 KB)
4.10 pm Malcolm Mackerras pdfTranscript(PDF 104.93 KB)


Monday 14 September 2015

Room G2, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
3.50 pm Vision Australia
Maryanne Diamond AO, General Manager, Advocacy and Engagement
Karen Taranto, Advocacy Advisor, Advocacy and Engagement
Julie McKay, Government Relations Advisor, Advocacy and Engagement

pdfTranscript(PDF 92.6 KB)

4.10 pm Ethnic Communities' Council of Victoria
Me'ad Assan, Policy Officer

pdfTranscript(PDF 89.83 KB)

 

Wednesday 12 August 2015
Room G3, 55 St Andrews Place, East Melbourne
pdf12 AUG 2015 Public Hearing Programme (PDF 214.63 KB)

Time Witness Transcripts
11.00 am Liberal Party of Victoria
Simon Frost, State Director
Donna Bauer, Member, Administrative Committee, Former Member for Carrum

pdfTranscript(PDF 120.09 KB)

11.40 am Chris Curtis pdfTranscript(PDF 90.15 KB)
12.00 pm Palmer United Party Candidate
Maria Rigoni
pdfTranscript (PDF 99.5 KB)
1.30 pm Trades Hall Council Luke Hilakari, Secretary

pdfTranscript(PDF 137.96 KB)

2.00 pm Proportional Representation Society Australia (Victoria - Tasmania) Inc
Geoffrey Goode, President
Dr Jeremy Lawrence, Treasurer
pdfTranscript(PDF 152.82 KB)
2.30 pm Anthony van der Craats

pdfTranscript (PDF 109.7 KB) 

2.50 pm Cheryl Wragg John Stratford

pdfTranscript(PDF 100.73 KB) 

3.10 pm Volunteer Fire Brigades Victoria, District 13
Bill Watson, President

pdfTranscript(PDF107.84 KB) 

 

Tuesday 11 August 2015
Room G3, 55 St Andrews Place, East Melbourne
pdf11 AUG 2015 Public Hearing Programme (PDF 213.08 KB)

 Time  Witness  Transcripts
 10.00 am Australian Labor Party, Victoria
Noah Carroll, State Secretary

 pdfTranscript(PDF 182.03 KB)

 10.30 am The Nationals
Jenny Hammett, State Secretary
 pdfTranscript(PDF 111.67 KB)
 11.00 am Darren Bain, Independent Candidate, Northern Metropolitan Region

 pdfTranscript(PDF 93.09 KB)

 11.30 am Sex Party
Douglas Leitch, Federal Director

 pdfTranscript(PDF 83.06 KB)

 12.00 pm Rise Up Australia Party (Victorian Division)
Anthony Moore
Patrick Thomas
 pdfTranscript(PDF 107.87 KB)
 1.30 pm Geelong and Districts Branch of Blind Citizens Australia
Colin Watson
 pdfTranscript(PDF 96.49 KB)
 2.00 pm United Firefighters Union, Victorian Branch
Peter Marshall
 pdfTranscript(PDF 108.51 KB)
 2.30 pm Antony Green 
 pdfTranscript(PDF 139.88 KB)
 3.00 pm

Victorian Electoral Commission
Warwick Gately
Liz Williams
Glenda Frazer
Sue Lang

 pdfTranscript(PDF 129.28 KB)

 

 

Transcripts of Evidence

Corrected transcripts of these hearings will also be published here when finalised by the Committee.

Last Updated on Friday, 30 October 2015