Inquiry into Recycling and Waste Management

Hearings and Transcripts

Information on the Committee's public hearing schedule for this inquiry will be posted here as it becomes available.

Corrected transcripts of these hearings will also be published here when finalised by the Committee.

Tuesday 22 October 2019
Meeting Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.15 am

Hobsons Bay City Council
Aaron van Egmond, CEO

City of Port Phillip
Dick Gross, Mayor
Marc Cassanet
 
11.15 am

Yarra City Council
Danae Bosler, Mayor
Chris Leivers, Director City Works and Assets

Banyule City Council
Andrew Croft, Waste Management Coordinator
12.15 pm Moreland City Council
Karen Davies, Manager Roads, Fleet and Waste
 
2.00 pm

City of Boroondara
Jane Addis,  Mayor
Charles Turner, Acting Director of Environment and Infrastructure
Andrew MacKinnon, Group Manager Parks and Infrastructure
Natasza Letowt-Vorbek, Coordinator Waste Contracts and Projects

Darebin City Council
Susan Rennie, Mayor
Sally Moxham, Manager Climate Emergency, Sustainable Environment and Sustainable Transport

 

Tuesday 8 October 2019
Meeting Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
11.00 am Zero Waste Victoria
Kirsty Bishop-Fox
Elisabeth van Roosendael
 
11.45 am Environment Victoria
Dr Nicholas Aberle, Campaigns Manager
Taegen Edwards, Senior Campaigner
12.30 pm Australian Retailers Association
Yale Stephens, Head of Public Affairs and Brand
Russell Zimmerman, Executive Director
 
1.45 pm Plastic Free Victoria
Ross Headifen
Ramona Headifen
pdfTranscript232.96 KB 
2.30 pm Boomerang Alliance
Jeff Angel, Director
Amy Westnedge, Senior Campaigner
 

 

Wednesday 2 October 2019
Meeting Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.00 am Owens-Illinois, Inc
Gary Combes, Regional Procurement Director APAC
Craig Mynott, Regional Cullet Manager
pdfTranscript158.57 KB
11.00 am Victorian Waste Management Association / Victorian Transport Association
Mark Smith, Executive Officer
Peter Anderson, CEO
pdfTranscript158.63 KB
11.45 am BINGO Industries
Geoff Hill, Chief Executive, Victoria
Chris Jeffrey, Chief Development Officer
David Taylor, General Manager, Property & Infrastructure
Chris Gordon, General Manager, Corporate & Public Affairs
pdfTranscript218.92 KB 
1.15 pm Veolia
Lee Smith, Manager Strategic Projects - Waste & Recycling 
pdfTranscript162.97 KB 
2.00 pm Australian Institute of Packaging
Keith Chessell, Sustainable Packaging Design
pdfTranscript221.55 KB
2.45 pm MGA Independent Retailers
George Kovits, President MGA Liquor
Lincoln Wymer
pdfTranscript140.63 KB

 

Thursday 3 October 2019
Meeting Room G1, 55 St Andrews Place, East Melbourne

Time Witness Transcripts
11.00 am Sustainable Resource Use
Peter Allan, Director

pdfTranscript156.29 KB

pdfAdditional evidence76.36 KB

pdfAdditional evidence63.73 KB

11.45 am Close the Loop
Marc Lichtenstein, Joint CEO
pdfTranscript138.38 KB
12.30 pm SUEZ
Nat Bryant, State General Manager, Victoria

pdfTranscript149.58 KB

pdfResponses to questions on notice660.15 KB

 

Thursday 19 September 2019
John Myers Room, Sterling Place, Dunkeld Community Centre,14 Sterling Place, Dunkeld

Time Witness Transcripts
10.00 am Warrnambool City Council
Scott Cavanagh, Director of City Infrastructure
Glenn Reddick, Manager City Amenity
Southern Grampians Shire Council
Mary-Ann Brown, Mayor
Michael Tudball, CEO
pdfTranscript171.42 KB
11.00 am Corangamite Shire Council
Neil Trotter, Mayor
Lyall Bond, Manager Environment and Emergency
Northern Grampians Shire Council
Kevin Erwin, Mayor
Trenton Fithall, Executive Manager Operations
pdfTranscript173.09 KB
1.00 pm Moyne Shire Council
Robert Gibson, Manager Environmental and Regulatory Services
pdfTranscript221.14 KB

 

Tuesday 3 September 2019
Mercure Port of Echuca Function Room, 465 High Street, Echuca

Time Witness Transcripts
12.30 pm Gannawarra Shire Council
Geoff Rollinson, Director of Infrastructure and Development

pdfTranscript173.81 KB

pdfResponses to questions on notice212.42 KB
1.30 pm Greater Shepparton City Council
Janelle Bunfield, Manager Works and Waste
Ifte Hossain, Team Leader Waste
Greater Bendigo City Council
Brooke Pearce, Manager Resource, Recovery and Education
Bridgette McDougall, Coordinator Resource Recovery Development
pdfTranscript250.75 KB
3.00 pm Campaspe Shire Council
Paul McKenzie, General Manager Regulatory and Community Services
pdfTranscript172.09 KB


Wednesday 21 August 2019
Morwell Bowling Club, 52 Hazelwood Rd, Morwell

Time Witness Transcripts
12.00 pm Wellington Shire Council
Tim Rowe, Manager Natural Environment and Parks
Latrobe City Council
Graeme Middlemiss, Mayor
Steven Piasente, CEO
pdfTranscript256.57 KB
1.00 pm East Gippsland Shire Council
Natalie O’Connell, Mayor
Anthony Basford, CEO
Fiona Weigall, General Manager Asset and Environment
Kartik Venkatraman, Manager Sustainability and Waste Minimisation
pdfTranscript160.82 KB
2.00 pm Baw Baw Shire Council
Malcolm Lewis, Chief Financial Officer
Edward Pocock, Manager Infrastructure Delivery and Waste
Bass Coast Shire Council
Deirdre Griepsma, Manager Sustainable Environment
pdfTranscript169.66 KB
3.15 pm Gippsland Waste and Resource Recovery Group
Matthew Peake, CEO
pdfTranscript145.60 KB
4.00 pm Latrobe Valley Enterprises
Wendy Bezzina, CEO
pdfTranscript138.32 KB

 

Tuesday 6 August 2019
Legislative Council Committee Room, Parliament House, East Melbourne

Time Witness Transcripts

10.15 am

Anti-Toxic Waste Alliance
Sue Vittori, Chair
Jane Miller, Secretary
Dorothy Bruck
Marion Cincotta

pdfTranscript170.63 KB

pdfAdditional6.30 MB

11.00 am Robert Timmins and Che Stockley pdfTranscript206.69 KB
11.20 am John and Sonya Rutherford

pdfTranscript212.82 KB

pdfAdditional4.02 MB

12.20 pm William Freeman and Sheriden Tate

pdfTranscript212.68 KB

pdfFreeman Additional4.07 MB
pdfTate Additional3.33 MB

1.00 pm

Stop The Tip
Peter Merrylees
Marion Martin
Marlene Gorman

pdfTranscript201.29 KB

 

1.45 pm Friends of Stony Creek
Darren Bennetts
Steven Wilson
Clare Sheppard

pdfTranscript243.97 KB

pdfAdditional4.46 MB

 

Tuesday 25 June 2019
Legislative Council Committee Room, Parliament House, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.15 am Infrastructure Victoria pdfTranscript212.37 KB
11.15 am United Firefighters Union pdfTranscript203.65 KB
1.30 pm Cleanaway pdfTranscript160.95 KB
2.15 pm WM Waste Management

pdfTranscript127.97 KB

pdfResponse to Question on Notice.pdf146.32 KB

 

Monday 24 June 2019
Legislative Council Committee Room, Parliament House, East Melbourne

Time Witness Transcripts
11.15 am Victorian Local Governance Association (VLGA) pdfTranscript186.28 KB 
12.15 pm Recovered Energy Australia pdfTranscript183.67 KB 
2.00 pm Metropolitan Waste and Resource Recovery Group pdfTranscript186.73 KB 
2.45 pm Municipal Association of Victoria (MAV) pdfTranscript192.77 KB 

 

Wednesday 5 June 2019
Legislative Council Committee Room, Parliament House, East Melbourne

Time Witness Transcripts
7.30 pm

National Waste and Recycling Industry Council (NWRIC)

pdfTranscript257.50 KB

 

Friday 10 May 2019
Legislative Council Committee Room, Parliament House, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.15 am Worksafe Victoria

pdfTranscript205.08 KB

pdfResponses to Questions on Notice.pdf93.63 KB

11.15 am Sustainability Victoria

pdfTranscript287.67 KB

pdfResponses to Questions on Notice102.94 KB

1.30 pm Visy pdfTranscript164.44 KB
2.15 pm Australian Paper pdfTranscript187.30 KB

 

Friday 3 May 2019
Legislative Council Committee Room, Parliament House, East Melbourne

Time Witness Transcripts
10.15 am Department of Environment, Land, Water and Planning and Environment Protection Authority (Victoria)

pdfTranscript359.44 KB

pdfResponses to Questions on Notice4.65 MB

12.00 pm Metropolitan Fire Brigade  pdfTranscript237.72 KB
1.45 pm Chief Health Officer pdfTranscript207.13 KB
2.30 pm Hume City Council  pdfTranscript214.69 KB
Last Updated on Tuesday, 15 October 2019